Vårfest med kinesisk mat
8/3-20 kl. 13:00 - 16:00
Spexaregården - Sångarevägen 26, Lund
Vårfest med mat lagad av vår kock Jian Zhang och hans hustru Mei Gu.
Patrik Andersson Kina i Arktis
I takt med den globala uppvärmningen och de ekonomiska möjligheter som denna medför har de traditionella maktspelarna i Arktis – USA och Ryssland – fått sällskap av nya stater med växande Arktiska ambitioner. Kina har ett uttalat mål att bli en polar stormakt och är ett av få länder som har den politiska viljan och de ekonomiska resurser som krävs för storskaliga investeringar i Arktis. Donald Trumps erbjudande att ”köpa” Grönland understryker det faktum att Arktis åter hamnat i geopolitikens centrum.
Men vad har egentligen Kina för intressen i Arktis, och hur förverkligar man dessa? Vad är de geopolitiska konsekvenserna av Kinas växande närvaro i Arktis?
Patrik Andersson är doktorand vid Ålborgs universitet och Geologisk undersökning för Danmark och Grönland.
Bindande anmälan till måltiden, pris 100 kr (subventionerat för medlemmar) senast 1 mars till Pia Wiberg: e-post: pia.e.wiberg@gmail.com eller tel: 073-260 34 71
OBS! Parkering i kvarteret Spexaren är nu inte fri och det finns ändå ingen betalautomat. Det finns en pendlarparkering vid Sångarevägen, där parkeringen är fri.
Arrangemangen i Lund sker i samarbete med

- 8/3-20 kl. 13:00 - 16:00
- Spexaregården
- Sångarevägen 26
- Lund